ÇİFTÇİNİN SORUNU SATIŞ FİYATLARI

Gündem Yorum: 0 / 10 Haziran 2019 17:55
ÇİFTÇİNİN SORUNU SATIŞ FİYATLARI
-A +A

Eskişehir’de buğday ve arpa ekimi yapan çiftçiler, yüksek girdi maliyetlerini karşılamayan ve tüccarlar tarafından belirlenen satış fiyatlarından şikayet ediyor. 

Bu yıl oluşan mahsulden memnun olduklarını, ancak çok fazla zorlukla karşılaştıklarını aktaran hububat üreticisi Selami Uysal, çiftçinin yanında durması gereken kurumların ticarileştiğini iletti. Çiftçi desteklerinin de çok geç verildiğine değinen Uysal, “Geçen yıl yağışlar biraz daha fazlaydı. Mahsullerimizde pas hastalığı oldu. Bu da mahsulün geç kuruması ve düşük fiyata satılmasına neden oldu. Bu yıl gidişat iyi ama mahsulümüzün girdileri fazla olduğu için çok çok az para kazanıyoruz. Devletin ofisi bize gerektiği kadar yardımcı olmuyor, gerektiği kadar mahsulümüzü almıyor. Devletin açıkladığı fiyatlarla borsanın aldığı fiyatlar tutmuyor. Tarım kredi kooperatifleri artık çiftçinin yanında değil, ticarethane olmuş. Yüksek faizlerle mazot, gübre ve tohum alıyoruz. Düşük faiz verilmesini istiyoruz. Hububata verilen desteklerimiz çok geç veriliyor. Desteklerimiz tam bizim ekim zamanımızda verilirse mazot, gübre alırız ve biraz daha rahat oluruz” şeklinde konuştu. 

Üretimin son derece önemli olduğuna ve gidişata göre tarımın giderek azaldığına dikkat çeken Eskişehir Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, zirai girdilerin taban fiyatına çekilmesi gerektiğini söyledi. Tarım ürünlerinin karaborsaya düştüğünü ifade eden Başkan Süleyman Buluşan, tarım ilaçlarının bile saklandığının altını çizdi. Bunun yanında köylerde yaşayan nüfusun giderek azaldığına vurgulayan Buluşan, “Bizim yıllardır en büyük sorunumuz, çiftçimizin mağduriyetinin en büyük sebebi zirai girdiler. Biz üretmekten inanın zevk alıyoruz. Üretmeden yapamayız. Başka bir mesleğimiz yok” dedi.
Buluşan, “Var olanı yok etmek, satmamak, yüksek fiyata satmayı beklemek gibi şeylerin önüne geçmemiz lazım. Bunun önüne geçebilmek için ziraat odalarımızı hükümetimiz takip etmeli ve dinlemelidir. Biz bu tarladan çıkmayalım. İnanın biz bu tarladan çıkarsak üretim biter. Köylerimizde, mahallelerimizde nüfus yavaş yavaş yok oluyor. Üretimden vazgeçip, şehirlere gidip, asgari ücretle çalışmak gibi bir sistem var. Bu bizim tarımımızı çökertir” dedi.  İHA

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti