CHP’DE BİAT KÜLTÜRÜ YOK

CHP İl Yönetimine atanan kayyım hakkında AK Partili Meclis Üyelerine yanıt veren CHP’li Emre Genç, “Biz kendilerinden daha demokratik bir yapıdayız. Biz de kongrelerde adaylar çıkar. Hiçbir zaman biat kültür yoktur” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 1 Ekim 2019 23:14
CHP’DE BİAT KÜLTÜRÜ YOK
-A +A

Odunpazarı Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısı Kazım Kurt’un şehir dışında olmasından kaynaklı CHP’li Nihat Çuhadar başkanlığında toplandı. Toplantıda görüşülen gündem maddelerinin tamamı ilgili komisyonlara gönderildikten sonra CHP’li Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik söz alarak, son dönemde yapılan zamlara tepki gösterdi. Daha sonra söz alan AK Partili Meclis Üyesi Murat Özcan, “Bir zammı savunacak durumda değiliz. Ama maalesef memleketin şartları bazen zam yapmayı da gerektiriyor. Emeklinin, işçi kesiminin, dar gelirli insanların zammın altında ezilmemesi için gerekli önlemleri de hükümetimiz almaya çalışıyor. Bu memlekette partilerin oy almaya dağılımına mahalle mahalle, ilçe ilçe incelerseniz zaten bizim oy depomuz olan bu gariban vatandaşlarımızın, emekli vatandaşlarımızın, işçi vatandaşlarımızın bu konuda gerekli olunan zam tekliflerinin altında ezilmemesi ile ilgili boynumuzun borcudur. Bunu da yerine getireceğiz. Dün nasıl getirdiysek bugün de getireceğiz” diye konuştu.
ASFALT PARASINA DA 
UYGULANACAK MI?
Hamamyolu’nda yapılan çay zammı ile ilgili konuşan AK Partili Özcan, “Geçen ay Hamamyolu’nda bir çay referandumu yapıldı. Bunu da çok demokratik buldum. Orada hizmet verilen konu alanı ile ilgili belediyemizin zam yapma ihtiyacından dolayı bir zarar öz konusu ise halkına bunu anlatmalı. Ama şunu da söyleyelim, orada sonuçlar açıklanırken, acaba hükümet de yaptığı zamları da böyle demokratik şekilde referandumla soracak mı şeklinde eleştiriler geldi. Biz de şu soruyu soruyoruz: Bundan sonra Odunpazarı Belediyesi gelir getirici ve hizmet alıcı tüm argümanlarıyla ilgili zam yapacak mı? Yoksa bu sadece Hamamyolu’nda yapılacak olan çay zammıyla mı sınırlı kalacak? Mesela asfalt parası alınsın mı alınmasın mı diye bir referandum yapacak mı belediye? Bunu merak ediyoruz. Eğer yapacaksa bunu destekleriz” şeklinde konuştu.
SULH İLE ÇÖZÜN
CHP il yönetimine atanan kayyım ile ilgili eleştirilerde bulunan Özcan, “Terörle ilişkili olduğu için bazı belediyelere kayyım atanmıştır. Ama görüyoruz ki CHP’li birçok siyasetçi arkadaşımız bu kayyımlara karşı belediye başkanlarına destek vermek için bölgeye gitmiştir. Ama görüyoruz ki gayrihukuki bir davranış olarak gösteren CHP’li siyatçiler görüyoruz ki kendi siyasi partisinin teşkilatına kayyım atattıracak kadar bir çelişki içerisindedir. Umarım sulh ile bu sorunu çözerler” ifadelerini kullandı. 
DEMOKRATİK UYGULAMA
Odunpazarı Belediyesi’nin referandum uygulamasının çok demokratik olduğunu vurgulayan CHP’li Meclis Üyesi Emre Genç, “Odunpazarı Belediyesi demokrat, halkçı ve insanların düşüncelerine önem veren bir belediyedir. Bu küçük bir uygulaması. Uygulamayı sadece çaya zam yapılıp yapılmaması olarak nitelendirmemek gerekiyor. Oraya asılan afişlerle hükümetin yapmış olduğu zamlara da bir nevi eleştiri sunuldu. Biz burada zam yapıyoruz, yapmıyoruz da Odunpazarı Belediyesi işletmeleri zarara uğruyor gibi bir düşünce de çok yanlış. Odunpazarı Belediyesi herhangi bir şekilde işletmeleriyle zarara uğramıyor. Fakat mevcut merkezi hükümetin yapmış olduğu zam uygulamaları nedeniyle bazı birtakım sıkıntılar çekebiliyor. Bunu da doğal olarak halka sordu. Halka sorduğumuz bu olayı demagoji olarak adlandırdılar. Asfalt parası geçtiğimiz dönem meclislerinde de tartışıldı. Kabul ederler etmezler burada bir kanun var. Kanun uygulanıyor. Bununla ilgili anaysa mahkemesinin verdiği kararlar var. Belediye takdir hakkını kullanırken kanunlar çerçevesinde kullanıyor” dedi.
PARTİ İÇİ MESELEMİZ
AK Partililerin CHP’nin iç işlerine karışmasının doğru olmadığını söyleyen Genç, “Evet doğu ve güneydoğuda kayyım atandı. Terör odakları ile ilgisi var dendi. CHP terörle mücadeleye herkesten daha da çok taraftar. Ama şöyle de bir şey var. Bunlar seçim kanunu doğrultusunda aday olmuşlar. Sabıka kaydını, evraklarını götürmüşler. Ve onay almışlar. Terörle bağlantısı varsa cezalandırılsın ama bunu göremiyoruz. Buradan bağlantı kurup da CHP’liler partisine kayyım getirdiler. Bunlar nasıl böyle bir şey yaparlar gibi bir düşünceye girilmiş olmasını anlamış değiliz. Bu bizim kendi parti meselemiz. Evet CHP’nin tüzüğü var. Tüzük doğrultusunda hareket ediliyor. Mahkeme bir karar verdiler. Bunu alıp da buradan bağlamak çok yanlış bir düşünce. Biz kendilerinden daha demokratik bir yapıdayız. Biz de kongrelerde adaylar çıkar, rakipler çıkar. Hiçbir zaman biat kültür yoktur. Herkes düşüncesini en iyi şekilde anlatır. Herkes buna saygı duyar. Ve hukuk ne diyorsa onu uygular. Bu kadar demokratik bir yapıda olan partinin farklı şekilde algılanmasını kabul edemiyorum. Bu bizim parti içi meselemizdir” diye konuştu. 

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti