BİN AYDAN HAYIRLI GECE “KADİR GECESİ”

Odunpazarı Vaizi Cemil Pamuk'un Kadir Gecesi hakkındaki yazısı...

11 AYIN SULTANI RAMAZAN Yorum: 0 / 19 Mayıs 2020 00:01
BİN AYDAN HAYIRLI GECE “KADİR GECESİ”
-A +A

Kadir gecesi, … Azamet ve şeref sahibi gece… Bin aydan daha hayırlı olması sebebiyle kadri büyük gece Yeryüzü inen melekleri almaması, onlara dar gelmesi sebebiyle de darlık gecesi anlamına da gelir.   Pek nurlu ve feyizli gece... Kur'ân-ı Kerim'de adı geçen tek ay, Ramazan ayıdır. Tek gece de Kadir Gecesi'dir.
Zaman ve mekânlar, kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar. Bu kutlu gece, feyz ve bereketin, rahmet ve mağiretin sınırsız hediye edildiği bir gecedir. Kadir Gecesi doğru yolu gösteren, aydınlığa çıkaran, dünya ve ahiret saadetine erdiren Yüce Kitabımızın indirilmeye başlandığı gecedir. Bu gece, insanlığın hasretle beklediği, Hira ufuklarında beliren İslam güneşinin yeryüzünü aydınlatmaya başladığı gecedir. Cenab-ı Hakk bu gecenin kudsiyetini bildirmek için beş âyetli bir sûrede (Kadir Süresi) üç defa “Leyletü'l-Kadr“ifadesini açıkça zikretmekte ve şöyle buyurmaktadır: Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur. (Kadir, 97/1-5)
O halde geliniz! Bu gece vesilesiyle Kur’an-ı Kerim’in hidayete ve hakikate davet eden ayetlerinden bazılarını birlikte tefekkür edelim.
“Bilinmeli ki halis dindarlık yalnız Allah için olanıdır.“(Zümer,39/ 3) 
“Allah size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder.” (Nisâ, 4/58) ”
Müminler ancak kardeştirler, öyleyse iki kardeşinizin arasını düzeltin, Allah’a itaatsizlikten sakının ki rahmetine mazhar olasınız.” (Hucurât, 49/ 10)
“Ey iman edenler! Niçin yapmayacağınız şeyleri söylüyorsunuz?” (Saff,61/ 2)
Kadir Gecesi’ni ihya sadedinde, namaz kılmak, Kur’an-ı Kerim okumak, dua etmek, sadaka vermek gibi bütün ibadet çeşitleri ile Allah’a yönelelim. Nitekim, Fahr-i Kainat Efendimiz şöyle buyurmaktadır.     Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni ihya ederse geçmiş günahları affolunur.” (Buhârî, Savm, 6) Vatanımız, milletimiz, İslam alemi ve tüm insanlık dua edelim. Aişe validemiz (ra): “Ey Allah’ın Peygamberi, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?“ diye sordu. Rasulullah (sav) de şöyle buyurdu:'”Allah’ım, sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet.” (Tirmizî, Daavât, 84)
Kadir Gecenizi tebrik eder, Kadir Gecesinin feyz ve bereketinden hepimizin nasiplenmesini, dua ve niyazlarımızın makbul olmasını, topyekûn insanlığın ve bilhassa dünyanın içerisinde bulunduğu şu zorlu süreçten bir an evvel kurtulmasını, sağlık, afiyet içerisinde huzur ve mutluluk temennisiyle Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.
ABDULLAH B. REVÂHA (R.A.)
Şair sahâbî, Mûte Savaşı’nda şehid düşen üçüncü kumandan.
Hazrec kabilesinden Revâha b. Sa‘lebe’nin oğludur. Şair olup sanatını yalnız Hz. Peygamber’i ve İslâm dinini savunmak, müşrikleri hicvetmek yolunda kullanmıştır. Resûlullah’ın onun için söylediği bilinen, “Şiirleri müşrikler üzerinde oklardan daha etkilidir” cümlesi şairlik kudreti, “Şüphe yok ki kardeşiniz bâtıl ve boş söz söylemez” cümlesi ise kişiliği hakkındaki görüşlerini yansıtmaktadır.
Abdullah b. Revâha hassas bir şair, hatip ve aynı zamanda mâhir bir muharip olması, yüksek cesaret ve şecaate, ayrıca ileri derecede zühd ve takvâya sahip bulunması gibi hasletlerinden dolayı Hz. Peygamber’in özel teveccüh ve itimadını kazanarak ashâb-ı kirâm arasında temayüz etmiş ve önemli görevler yüklenmiştir. Bedir, Uhud, Hendek, Hayber savaşları ile Hudeybiye ve Umretü’l-kazâ seferlerine katılmıştır.
Hz. Peygamber’in Hendek Gazvesi sırasında hendeğin topraklarını taşıyanlara yardım ederken, toza bulanmış vaziyette ashapla birlikte Abdullah b. Revâha’nın şu şiirini söylediği rivayet edilmektedir:
“Vallahi, Allah bize hidayet etmemiş olsaydı hidayete eremezdik. 
Ne zekât verir ne namaz kılardık
Kâfirler bize saldırdılar
Onlar fitne çıkarmak istediklerinde biz bundan çekindik
Bizden yardım istendiğinde geldik
Yardım isterken de bize güvenin
Yâ Resûlallah, sana canımız fedâ olsun, kusurlarımızı bağışla
Yâ Rabbi, düşmanla karşılaştığımızda ayaklarımızı yerinde tut. Ve üzerimize sabru sebat ihsan et
Biz senin fazl-u kereminden müstağni değiliz.”
 
Hicretin sekizinci yılında (629) Mûte seferine çıkan ordunun başına, Hz. Peygamber tarafından, kumandan vekilinin de ölmesi üzerine komutayı ele almak üzere üçüncü kumandan adayı olarak tayin edilen Abdullah b. Revâha, Zeyd b. Hârise’nin ve onun arkasından Ca‘fer b. Ebû Tâlib’in şehid düşmeleri ile sancağı almış ve o da şehid olmuştur.
Hazırlayan :Bekir IRMAK (İmam-Hatip) TDV İslâm Ansiklopedisi’nden alınmıştır.
HER GÜNE BİR HADİS
 
“İnsanın iki dere dolusu altını olsa, bir üçüncüsünü ister. Onun gözünü topraktan başka bir şey doyurmaz.” Tirmizî, Zühd 27.
GÜNÜN DUASI
 
De ki: “Rabbim! (Gireceğim yere) doğruluk ve esenlik içinde girmemi sağla. (Çıkacağım yerden de) beni doğruluk ve esenlik içinde çıkar. Katından bana yardımcı bir kuvvet ver.” (İsrâ Sûresi, 80. ayet)
MEAL OKUYORUM
 
 O, geceyi size bir örtü, uykuyu istirahat zamanı ve gündüzü de hareket ve çalışma vakti yapandır. (Furkan Suresi, 47)
BİR SORU-BİR CEVAP
 
Akşam ezanının yanlışlıkla bir iki dakika erken okunmasından dolayı orucunu açan kimsenin ne yapması gerekir?
 
Coğrafi irtifa farklarının etkisinden dolayı akşam namazı vaktinin girişi için takvimlerde belli bir ihtiyat payı öngörülmüştür. Buna göre takvimin gösterdiği güneşin batma vaktinden iki-üç dakika önce akşam namazına başlanması veya iftar edilmesi hâlinde namaz ve oruç geçerli olur.


 Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti