Avrupa’nın ünlü antika pazar ve fuarları

Ragıp Ferda Aydınalp'in yazısı...

Gündem Yorum: 0 / 17 Ekim 2020 16:50
Avrupa’nın ünlü antika pazar ve fuarları
-A +A

Eskişehir de antika pazarına kavuştu. Her ayın ilk Cumartesi şehrimizde antika pazarı kuruluyor ve şehir antikacılarıyla birlikte ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen antikacılar pazarda stantlarını açıyorlar. Bu hafta sayfamızı takip eden antikacı ve antika meraklılarına is Avrupa’nın ünlü antika fuar ve pazarlarını tanıtacağız. Seyahat acentalarına da sayfamızdan sesleniyoruz: ‘Uygun zamanda Avrupa antika fuar ve pazarları için şehir antikacılarına antika turları düzenleyebilirsiniz…’,

Avrupa’da antikaya ilgi oldukça yoğun. Almanya’dan Fransa’ya, Belçika’dan İngiltere’ye kadar her yerde antika pazarları ve fuarları düzenleniyor. Bunların bazıları yılda bir kere yapılırken, bazıları her hafta ziyaret edilebiliyor.

Braderie de Lille (Fransa)
Her yılın Eylül ayının ilk hafta sonu  Lille’de gerçekleşen fuara ilgi oldukça yoğun oluyor. Braderie, Fransızca’da ‘en düşük fiyata satmak’ anlamına geliyor. Braderie de Lille’nin başlangıç tarihi tam olarak bilmese de yazılı kaynaklar esas alındığında 1127 yılına kadar gidildiği anlaşılıyor. Ortaçağ’da hizmetçiler, efendilerinin eski eşyalarını ve giysilerini buraya gelip satıyorlarmış, pazar ilk olarak bu şekilde oluşmuş.  Yabancılar da bu pazarda özgürce eşya satabiliyorlarmış...
Günümüzde ise Braderie de Lille’de 10 bini aşkın satıcı ile 2-3 milyon kişiyi ağırlayan bir antika fuarına ev sahipliği yapıyorlar.

Portobello Road Market (Londra – İngilitere)
Londra’da hizmet veren bu fuar ise ziyaretçilerini Pazar hariç her gün ağırlıyor. Özellikle Cumartesi günü daha cıvıl cıvıl olan Portobello, Londra’nın renkli tarafının bir yansıması. 2000’den fazla tezgah ile kitaptan dantele, taze meyveler ve egzotik yemeklere kadar geniş yelpazeden her şeyin bulunduğu pazara ilgi oldukça yoğun.

Frühjahrsfest (Münih – Almanya)
Bahar festivalinin ilk Cumartesi günü gerçekleşen fuar, 3000’den fazla katılımcı ve 100.000’den fazla ziyaretçiyi bir araya getiriyor. İkinci el eşya, kıyafetler, ev dekorasyonu, mobilyalar, antikalar, elektronik parçalar düşük fiyatları ile pazarda yer alıyor.

Jeu de Balle (Brüksel- Belçika)
Brüksel’de her gün açık olan bu pazar ise 200 satıcının tezgahına ev sahipliği yapıyor. Her türden antika ve ikinci el eşyanın bulunduğu bu pazarda yine düşük fiyatlar dikkat çekiyor.

Vrijmarkt (Amsterdam – Hollanda)
Hafta sonları Amsterdam’a açık olan bu Pazar, Hollanda hükümetinin satış izni olmadan ve satışlardan vergi vermeden herkesin tezgah açabildiğip bir Pazar olması açsısından dikkatleri çekiyor.  ING Bankası’nın 2011’de yaptığı araştırmaya göre her beş  Hollandalı’dan biri Vrijmarkt’de satış yapıyor ve ortalama 100 EU para  kazanırken;  toplamda 290 milyon EU’luk para değişimi gerçekleşiyor bu pazarda. Hollanda kraliçesi bile sokaklarında alışveriş yapabiliyor, Kraliçe’nin 1995 yılında ayaklı bir lambayı bu pazardan aldığı biliniyor.
 

Haberin Galerisi
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Gündem
TIR BARİYERLERE ÇARPTI

TIR BARİYERLERE ÇARPTI

16:13 - 22 Ekim 2020
Gündem
KUYUMCUYU KANDIRAMADI!

KUYUMCUYU KANDIRAMADI!

16:13 - 22 Ekim 2020
Gündem
KİRALIK DAİREYİ NARGİLE SALONUNA ÇEVİRDİLER

KİRALIK DAİREYİ NARGİLE…

16:13 - 22 Ekim 2020
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti