AKADEMİSYENLERİN ADRESİ OLDU

Odunpazarı Belediyesi, 265 yıllık Yağcızade Konağı’nı restore ederek Ataol Behramoğlu Kitaplığı’na dönüştürdü. Akademik çevrelerin ve öğrencilerin tercih ettiği yerlerin başında gelen Ataol Behramoğlu Kitaplığı’nda akademik çalışmalar başladı.

Kültür-Sanat Yorum: 0 / 9 Eylül 2019 17:47
AKADEMİSYENLERİN ADRESİ OLDU
-A +A

Farklı şehirlerde bulunan üniversitelerde ders veren hocaların ve yüksek lisans yapan öğrencilerin de tercih ettiği kitaplık, önümüzdeki günlerde çok farklı çalışmalara ve buluşmalara da ev sahipliği yapacak. Kitaplıkta çalışmalar yürüten akademisyen ve öğrenciler eserlerini Odunpazarı Belediyesi’ne armağan eden Ataol Behramoğlu’na ve bu eserlerden muhteşem bir kitaplık oluşturan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti.
HER TÜRLÜ KİTAP VAR
Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde araştırma görevlisi Emrah Gülüm, gönüllü olarak Ataol Behramoğlu Kitaplığına yardımcı olmaya çalıştıklarını söyledi. Kitaplığın edebiyatın çeşitli bölümlerine ayrıldığını dile getiren Gülüm, kitaplıkta Türk Edebiyatı, Dünya Edebiyatı, Rus Edebiyatı, Tarih ve Sosyoloji bölümleri olduğunu belirtti.
KİTAP KOKUSU SOLUYORUZ
Sedef Gürgan, Yalova Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi. Kitaplığın açılışı  hakkında sosyal medyada duyurular gördüğünü söyleyen Gürgan, daha sonra da Ataol Behramoğlu Kitaplığının açılışına katıldığını anlattı. Özellikle kitap kokusu soluyarak okumak çok güzel olduğunu kaydeden Gürgan, “Eskişehir’in ihtiyacı olan bir şeydi. Kültür ve sanata olan desteğinden dolayı Odunpazarı Belediyesine ve Ataol Behramoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi. 
TEZİMİ BURADA HAZIRLIYORUM
Bu öğrencilerden bir de Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Öğrencisi Seyfullah Koçak. Tez döneminde olduğunu belirten Koçak, akademik çalışmalarına devam ettiğini söyledi. Koçak, “Ataol Behramoğlu, Rusya’da bulunmuş, eğitim almış, Rusça’dan birçok kitabı dilimize kazandırmış, Rus Dili ve Edebiyatı Profesörü. Bu kitaplık, özellikle içinde bulunan Rusça eserler, hem edebi hem de bilimsel eserler nedeniyle çok önemli bir varlık teşkil ediyor. Tezimi çalışırken herhangi bir kitaba, edebi esere veya o eserle ilgili yapılmış bilimsel bir çalışmaya bir oda değiştirerek ulaşmak benim için mutluluk verici” diye konuştu. 
MEKTUP KARŞISINDA DUYGULANDIM
Ataol Behramoğlu Kitaplığı’na eserlerin yerleştirilmesi ve tasnifinde emeği geçenlerden biri de Osmangazi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü hocalarından Emine Karabacak Kündem. Kitaplıkta kitabın dışında mektupların da bulunduğunu ifade eden Kündem, “Bizi duygulandıran mektuplardan biri de Aziz Nesin’in mektubu. Hocanın babasının kendisine gönderdiği bir mektup var. Hocanın babasının yazdığı kitap da, aldığı birçok ödülde burada” diye konuştu.  
ODUNPAZARI’NA TEŞEKKÜR ETTİLER
Dumlupınar Üniversitesi Yüksek Lisans Öğrencisi Betül Ölürdönmez’de kitap okumak için Ataol Behramoğlu Kitaplığını tercih edenlerden. Kitaplığın Eskişehir için çok güzel bir yer olduğunu kaydeden Ölürdönmez, bulmakta zorlanılan kitapların burada olduğunu söyledi. Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Nuri Can Uçar da Odunpazarı Belediyesi’ne teşekkür etti.

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti