AHİLİĞİN TEMELİ SAYGI VE SEVGİ

2020 Ahilik Haftası kutlama töreninde konuşan Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ekrem Birsen, “Ahilik düzeninde iş ve meslek ahlakını mecburi kılan kurallar geliştirilmiştir. Bu kurallar esnaf ve sanatkârlarımızın ticaret ahlâkını yüzyıllar boyunca bozulmadan devam etmesini sağlamıştır” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 15 Eylül 2020 17:16
AHİLİĞİN TEMELİ SAYGI VE SEVGİ
-A +A

2020 Ahilik Haftası Vilayet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı. Covid-19 tedbirleri kapsamında sosyal mesafe kurallarına özen gösterilerek gerçekleşen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla devam etti. Törende konuşan ve ahilik kültürünün önemine değinen Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ekrem Birsen, “Ahilik düzeninde iş ve meslek ahlakını mecburi kılan kurallar geliştirilmiştir. Bu kurallar esnaf ve sanatkârlarımızın ticaret ahlâkını yüzyıllar boyunca bozulmadan devam etmesini sağlamıştır” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE
Başkan Ekrem Birsen, “Kendinden önce başkasını kollamak, hak ettiğinden fazlasını istememek, kanaat ve tevazu ölçüleri içerisinde kendi yeteneğine uygun bir işle meşgul olmak, sanatını mutlaka bir üstattan öğrenmek ve birliğin, beraberliğin korunması için herkese saygı ve sevgi göstermek, ahiliğin mutlaka uyulması gereken ahlak ve görgü kurallarını oluşturmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik teşkilatının Anadolu’daki öncülerinden Ahi Evran Veli ve ahilerimizi, bu toprakları kanlarıyla bize emanet eden başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, halkımın, esnaf ve sanatkârımızın Ahilik Haftası’nı kutluyorum” diye konuştu.

ÖDÜLLERİNİ ALDILAR
Program Ahi Evran Veli’nin sanatkârlara nasihat duasını Çarşı Cami Hatibi Halim Özdemir’in okumasıyla devam etti. Daha sonra ise Yılın Ahi Bacısı Gülhanım Sarı, Yılın Ahisi Ayakkabı Ustası Halil Danış, Yılın Kalfası Abdurrahman Köroğlu ve Yılın Çırağı Berber Çırağı Caner Gürsoy’a ödülleri takdim edildi.

VALİ AYYILDIZ’I ZİYARET ETTİLER
Törenin ardından Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Birsen ve yönetim kurulu üyeleri Vali Erol Ayyıldız’ı makamında ziyaret ettiler.

Ahiliğin Eskişehir için ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Vali Erol Ayyıldız, ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek; “Ahilerin teşkilatlandığı ilk illerden biri de Eskişehir’dir. Ahilik sadece meslekî bir kuruluş değil, aynı zamanda iyi ahlâk ve değerlerimizin kurumlaşmış hâlidir. Sadece mesleki anlamda başarılı bireyler değil, aynı zamanda değerleriyle kuşanmış bir ruh güzelliğine sahip nesiller yetiştirmeyi amaçlamıştır. Bu bakımdan Ahilik kültürünü geleceğe -hak ettiği değeri vererek- aktarmamız gerekmektedir. Bunun için Eskişehir Valiliği olarak madde ile manayı birleştiren ‘Elini açık tut, kapını açık tut, sofranı açık tut.’ öğüdüne sadık kalarak gönül kapımızı ayırıp kayırmadan herkese açık tutuyoruz.” dedi.

Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Birsen ziyaret sırasında yaptığı konuşmasında, Anadolu’da bin yıl boyunca esnaf ve sanatkârın hakkını kollayıp gözeten, çalışma prensiplerini belirleyen, ekonomik ve toplumsal işleyişe bir düzen getiren Ahilik Teşkilatı’nı düzenlenen kapsamlı ve anlamlı etkinliklerle hafta boyunca Eskişehirlilere tanıtmayı amaçladıklarını söyledi. HM

Haberin Galerisi
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti