71 Evler kalkınacak

Emek-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın açılış töreni Açelya Tramvay Durağında gerçekleşti. Açılış töreninde konuşan Yılmaz Büyükerşen, “71 Evler Mahallemizden Şehir Hastanesi’ne giden yolu da yaptık. Bu mahallede duraklar fazla olacak. Bu bölgenin yeni baştan bir kalkınma projesine girişiyoruz” dedi.

Gündem Yorum: 0 / 10 Mart 2019 18:10
71 Evler  kalkınacak
-A +A

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Emek-Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın açılışı Açelya Durağında gerçekleşen törenle hizmete açıldı. Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, CHP Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, 71 Evler Mahalle Muhtarı Emir Dişbudak ve birçok vatandaş katıldı. Açılışta konuşan ve Büyükerşen’in vatandaşların ihtiyaçlarına dünya standartlarında yanıt verdiğini söyleyen Çakırözer, “Katı atık tesisi buna bir örnek. 90 bin konutun elektriği karşılanıyor. Bunlar Türkiye’ye örnek projeler. Kazım Başkan da halk merkezleri, halk kütüphaneleri ve yaptığı parklarla bu bölgelere hizmet ediyor” diye konuştu.
MAHALLE CANLANACAK
71 Evler Mahallesi’nin tramvay hattıyla daha da canlanacağına dikkat çeken Jale nur Süllü, “Biz 71 Evler Mahallesi’ne yıllar önce geldiğimizde çamur içindeydi her yer. Şimdi geldiğimizde güzel güzel binaların yükseldiğini görüyoruz. 2002 yılına tramvay getirmek istediğimizde bir dirençle karşılaştık. Şikâyet edenler oldu. Başka parti adayları üzerine beton döküp kapatacağız dedi. Ama Eskişehirliler tramvaya sahip çıktılar ve her mahalle biz de tramvay istiyoruz demeye başladılar. Hocamız da bu isteği geri çevirmeyerek mahallelere tramvay ulaştırdı. İnanıyorum ki hem Kazım Kurt’a hem de Yılmaz Büyükerşen’e sahip çıkacaksınız” şeklinde konuştu.
YILMAZ HOCA İÇİN
İMKÂNSIZLIK YOKTUR
“Yılmaz Hoca için imkânsız diye bir şey yoktur” diyen Kazım Kurt, “Gelmez, yapılmaz denilen hizmetlerin tek tek yapıldığı bir gündeyiz. 71 Evler Mahallesi’ne tramvay gelmez diyorlardı geldi. Hastaneye geldi şimdi oradan da 75. Yıl Mahallesi’ne gidiyor. Bu hizmeti gerçekleştiren Yılmaz Hocamıza teşekkür ediyorum. Seçimden önce yapamaz diye sıkıştırdılar ama Yılmaz Hoca için imkânsız diye bir şey yok. Yapıldı, şu andan itibaren Eskişehirliler hastaneye tramvayla ulaşacak” ifadelerini kullandı.
YAPALIM İSTEMEDİLER
Vatandaşların şehir Hastanesi’ne çok rahat ulaşacaklarını söyleyen Yılmaz Büyükerşen, “16 KM’lik etap hattımızla birçok bölgeyi birbirine bağladık. Tramvay sistemi kısa sürede tamamlandı. 2. etap çalışmalarına başladık ardından. Başka birçok projemiz gibi 2. etap inşaatına başlamamızı da siyasi sebeplerle geciktirdiler. Yapalım istemediler, sizlere ulaşalım istemediler. Ama tamamladık ve hizmete sunduk. 2. etapta tamamlanınca 42 KM’ye çıktı tramvay uzunluğu. Araç sayımız da 18 idi, 33’e çıktı. Yenikent, Çankaya, Batıkent, Çamlıca, Emek, 71 Evler gibi mahallelerimizi de tramvaya kavuşturduk ve 3. etap çalışmalarına başladık. Bugün 3. etap projemizin ilk hattını açıyoruz. Şehir Hastanesi’ne çok daha rahat ve kısa sürede ulaşabileceksiniz” dedi.ZOR DURUMDA BIRAKMAK İSTEDİLER
Hastane yapılmadan önce belediye ile görüşülmediğini ve amaçlarının kendisini zor durumda bırakmak olduğunu anlatan Büyükerşen, “Bir bina mı, stadyum mu yapacaksınız, evvela gelip belediyeye kent içi ulaşım mastır planını bize göster, ulaşılabilir mi ulaşılamaz mı diye sormalısınız. Bakarız biz de ama kendi başlarına karar veriyorlar. Değişiklik olacaksa uzmanlara değiştirmelerini söyleyelim ama dinlemiyorlar. Akıllarına gelen yere yapıyorlar. Amaçları beni zor durumda bırakmak. Hastane temeli atılmadan bize gelip bilgi verselerdi bizler de kamulaştırma yapardık. Ama biz oynanmak istenen oyunu fark ettik ve tramvaylar şebekelerinde değişiklik yaptık, 9 ay içerisinde tamamladık. Bakın 1.5 ayda yolunu da yaptık.  Bu hat Sultandere Mahallesi’ne kadar gidecek. Ortasına kadar geldi. Para bitti ama bundan sonra makas bıraktık Sultndere’nin içinden geçiririz bu hattı. Yeni plan yapılması lazım ama bunun için benim yeniden seçilmem lazım. Kazım’ın da yeniden seçilmesi lazım. Çünkü bizler Meclis’te destek oluyoruz birbirimize” diye konuştu.
DURAKLAR FAZLA OLACAK
71 Evler’de durak sayısının fazla olacağını vurgulatan Büyükerşen, “Yeni baştan yeni bir kalkınma projesine girişiyoruz. Bu yaptığımız hat 8.5 KM uzunluğunda. Bu Şehir Hastanesi’nin yeri bizim hazırladığımız 1/25 binlik planda yoktu. Bu bölgede yoktu. Biz 3. etabın hat güzergahlarını belirlerken de bu hat yoktu. Başka bir şey düşünüyorduk. Şehrin kuzeyindeki mahallere ulaşmayı planlıyorduk” dedi.ASFALT YOLU DA YAPTIK
“71 Evler mahallemizden Şehir Hastanesine giden yolu da yaptık” diyen Büyükerşen, Trafiğe de açıldı. Yıldız, Kumlubel, Opera hattımız da devam ediyor. Otogar, Şeker, Opera hattının da çalışmaları hızla devam ediyor. Mayıs ayında bitmiş olacak. 7 gün 24 saat çalışıyorlar. Bunların hepsi bittikten sonra tramvay hattı uzunluğumuz 60 KM’ye çıkmış olacak. İstanbul’da var. İkinciye en büyük tramvay hattı Eskişehir’de” şeklinde konuştu.
DİĞER MAHALLERE DE YAPACAĞIZ
Aldıkları yeni tramvaylardan bahseden Büyükerşen, “Tramvay dizilerimizi de büyüttük. Daha modern tramvaylarımız var. 14 tane Skoda marka tramvayımız var. Şirintepe, Esentepe, Sütlüce, Gündoğdu Fevzi Çakmak ile Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne de mutlaka tramvay hatlarını işleteceğiz.  Gerekli proje çalışmaları da bitmek üzere. 31 Mart’ta sizlerin de desteğiyle kazmayı onlara da vuracağız. Yapacaklarım bitmedi. Çok daha gurur duyacağınız bir şehir yapmak için ben ve arkadaşlarım çalışacağız. Sizler her şeyin en güzeline layıksınız” ifadelerini kullandı.


Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
ÇAYA ZAM YOK

ÇAYA ZAM YOK

01:13 20 Eylül 2019

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti