“Yöneticiler yönetiyor biz destek oluyorduk”

Eskişehirspor’un efsane amigosu Amigo Orhan (Orhan Erpek), “Kulübü fabrika gibi yönetecek, bilimsel ve sistematik çalışma yürüteceksin. Şimdi kulübü işi ve işletmeyi bilmeyenler yönetiyor. Eriye eriye bu hale geldik. O dönemde görev bölümü vardı, yöneticiler yönetiyor biz destek oluyorduk” dedi.

Spor Yorum: 0 / 11 Eylül 2019 01:12
“Yöneticiler yönetiyor biz destek oluyorduk”
-A +A

“Tek nefes olurduk”
Türkiye’nin ve Eskişehirspor’un efsane amigolarında olan, dünyanın en büyük orkestra şefi olarak anılan Orhan Erpek namı diğer Amigo Orhan açıklamalarda bulundu. Amigo Orhan, Eskişehirspor’un başarılı dönemlerinden yaşadığı en sıkıntılı döneme gelmesindeki nedenler, geçmiş dönemlerdeki kenetlenme, spor camiasının gündemine oturan 3’lü tezahürat gibi konulardan bahsederek Siyah Kırmızılı taraftara mesajlar verdi. Konuşmasına 3’lü tezahürat ile başlayan Amigo Orhan, “3’lü olur 4’lü olur biz komple stadyumu kenetliyorduk, tek vücut tek nefes olurduk” dedi.
 
“3’lüyü bulan Eskişehir’dir”
Galatasaray’a transfer olan Falcao’nun, birlik ve beraberliğe hayran kaldığını belirten Erpek, “Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz açıklamasında ‘3’lü tezahüratı bulan Eskişehir halkıdır’ dedi ve benden bahsetti. Kendisine teşekkür ederim. 3’lü olur 4’lü olur biz komple stadyumu kenetliyorduk, tek vücut tek nefes olurduk. O dönemde çok farklı tezahürat şekillerimiz vardı. Kitlesel tezahürat şeklini yapıyorduk. Bunun patenti bizde. Şimdiki taraftarlar gruplara ayrılmış, bizim zamanımızda bu yoktu, tek vücut vardı. Şimdi bir tek Galatasaray’da var, tek grup. Eskişehirspor taraftarı da dahil, taraftarlar gruplara bölünmüş durumda" dedi.
 
“Kuvayı Milliye ruhu”
Amigo Orhan, "Eskişehir kurtuluş savaşının yapıldığı ana merkezlerden biri İnönü savaşları ile Sakarya savaşı burada yapıldı, buranın can alıcı noktası Kuvayı Milliye ruhunun halka duyurulması ve halkın da bunu benimsemesiydi. Bizimkisi de aynı Kuvayı Milliye ruhuyla İstanbul’a karşı bir isyandı. Önemli olan İstanbul’a kafa tutmaktı, Anadolu’nun gücünü göstermekti. Eskişehirspor taraftarı Türkiye’de devrim yaptı. Bizden önce İstanbul’da organize tezahürat yoktu, bütün stadyumun katıldığı bir organizasyon yoktu bu ilk defa Eskişehir’de yapıldı, bunu yaratan Eskişehirli taraftardır” ifadelerini kullandı.
 
“Her şey Eskişehirspor içindi”
“İstanbul’da tüm stadyum tezahürata katılmazdı” diyen Orhan Erpek, “50 kişilik bir grup olurdu, kitlesel halde tüm tribünleri harekete geçiren Eskişehir halkıdır. Fenerbahçe’nin, Galatasaray’ın Beşiktaş’ın taraftarı, sadece gol olunca gol diye bağırırlardı. 1965-1970 yıllarında benimle birlikte farklı tezahüratlar ortaya çıkarmıştık. Önemli olan kitlenin katılımıydı, bizden önce büyük takımlarda tezahürat yoktu. Bizle beraber başladı. Eskişehir taraftarının organize olmasını sağladık. Taraftarda grup yoktur tek yürek vardır, her şey Eskişehir ve Eskişehirspor içindi” şeklinde konuştu.
 
“Hegemonyayı yıktık”
Her şeyin Eskişehirspor için olduğunu vurgulayan Amigo Orhan sözlerini şöyle sürdürdü; “İstanbul’un hegemonyasını yıkacağız diyorduk o zaman. Her şey Eskişehirspor içindi. Birliktelik sağlayarak başarıyı sağlamıştık. Burada önemli olan organize olmak. Sahanın ortasında hareketlerimle ve bağırarak tribünleri harekete geçirirdim. 3’lü 5’li önemli değil amacımız İstanbul Anadolu’yu hakir görüyordu biz bunu yıkmak istiyorduk ve başardık da. İstanbul hegemonyasını yıktık. Eskişehir Demirspor Türkiye şampiyonu olmuş mesela zamanında. Ben ya da başka kişiler, birey önemli değildi, organizasyonu yapan halktı.”
 
“Mirasımızı talan ettiler”
Eskişehirspor’un içinde bulunduğu durum ile ilgili de konuşan Orhan Erpek kendilerinin bıraktığı mirasın talan edildiğini söyledi. Orhan Erpek, “O başarılı yıllardan sonra takımı batırdılar, bizim mirasımızı talan ettiler. Çok üzgünüz. Eskişehirspor’un böyle mi olması gerekiyordu, kulübü yönetmek için ekonomiyi, işletmeyi bileceksin. Eskişehirspor’a Yalçın Kılıçoğlu’ndan sonra takımı başarıyla o düzeyde yönetebilen birileri gelmedi. Kılıçoğlu, fabrikanın CEO’sunu getirip kulübün başına oturttu, Yalçın yönetimde değildi. Ancak finansal kaynağı sağlıyordu” ifadelerini kullandı.
 
“İşi bilmeyenler yönetiyor”
“Murat İnce zamanın en büyük CEO’larından biriydi. Eskişehirspor’u çok güzel idare etti” ifadelerine yer verdi” diyen Erpek, “Biz de Eskişehir halkını ayağa kaldırdık ve başarı geldi. Şimdikilerde bu yok, işletmeyi bilmiyorlar. Burada en önemli olan işletme, parayı düzgün kullanma, yatırımları düzgün yapma bir de kulübü sevmek lazım. Kulübü fabrika gibi yöneteceksin, bilimsel ve sistematik bir çalışma yürüteceksin, şimdi kulübü işi ve işletmeyi bilmeyenler yönetiyor. Bu nedenle eriye eriye bu hale geldik. 1970 yılında Yalçın Kılıçoğlu vefat ettikten sonra biz de çekildik” diye konuştu.
 
Taraftara da seslendi                               
Eskişehirspor’un efsane amigolarından olan Orhan Erpek, Eskişehispor taraftarına mesaj da göndermeyi ihmal etmedi. Kenetlenmek gerektiğine vurgu yapan Amigo Orhan, “Büyük Eskişehirspor taraftarından isteğim, o yıllardaki gibi kenetlensinler. O dönemde görev bölümü vardı, yöneticiler yönetiyor biz destek oluyorduk. Tek isteğim Eskişehirspor’un eski günlerine dönmesi” şeklinde konuştu. İHA

Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Dikkat Çekenler
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar

Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir Yenigün GazetesiHaber Yazılımı Haber Scripti