EV HAPSİNE DÖNSÜN

Gündem 23 Eylül 2021 17:11
Videoyu Aç EV HAPSİNE DÖNSÜN
A
a

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle 22 aylık hapis cezası kesinleşen yüzde 98 engelli Bekir Güven’in cezasının ev hapsine dönüştürülmesini isteyen eşi Rukiye Güven, “Çok hızlı ilerleyen bir hastalık. O yüzden cezaevinde ne olursa olsun kalamaz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri, yüzde 98 engelli huntington hastası olan Bekir Güven’in cezasının ev hapsine dönüştürülmesi için açıklama yaptı. Emek Partisi’nde yapılan açıklamada konuşan Nurettin Aldemir, “Bekir Güven ağır hasta, engelli bir tutsak. 20 Eylül günü cezaevine kondu kesinleşen 22 aylık hapsinden dolayı. Bekir güven yüzde 98 engelli. Hiçbir ihtiyacını kendi başına gideremiyor, öz bakımını yapamıyor. Pandemi koşullarında 14 gün süreyle hücrede tutuluyor. Ve kendisinin cezaevinde kalması hayati tehlike içeriyor. Çünkü hastalığı stresle birlikte gelişiyor. Hayatta kalmasını zorlaştırıyor. Hayatından endişe ediyorduk. Fakat son günlerde gelişmeler oldu. Gerek cezaevi idaresi gerek cezaevi savcılığı, başsavcılık gerekse baronun insan hakları komisyonunun çabalarıyla olumlu bir yere geldik. Şu anda Bekir Güven Eskişehir Şehir Hastanesi’nde” diye konuştu.

HASTALIĞI HIZLI İLERLİYOR
Eşinin hastaneye yatırıldığını söyleyen ve başsavcılığa, cezaevi yönetimine teşekkür eden Bekir Güven’in eşi Rukiye Güven, “Eşim verilen bir cezanın onaylanması sonucu cezaevine alındı. Eşimin huntington hastalığı var. Bu genetik bir hastalık ve sinir sistemi bozukluğu, hareketlerini kontrol edememe. Beyindeki sinir sisteminin bozulmasından kaynaklanıyor. Ve stres altında çok hızlı ilerleyen bir hastalık. O yüzden cezaevinde ne olursa olsun kalamaz. Ya hızlanır. Çok iyi bir karar oldu. Ben de ailesi olarak teşekkür ediyorum başsavcılığa, cezaevi yönetimine, baronun insan hakları komisyonuna. Şu anda yüreğimize su serpildi. Ama en büyük isteğimiz eşimin evine gelmesi, benim bakımım altında olması. Ben ev hapsine dönüştürülmesini istiyorum. Hastaneye yatırılması da iyi bir sonuç ama sonra da cezasını evde çekmesini istiyorum” şeklinde konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat