BASN KURULUŞLARI YOK OLMANIN EŞİĞİNDE

Gündem 23 Temmuz 2021 17:21
Videoyu Aç BASN KURULUŞLARI YOK OLMANIN EŞİĞİNDE
A
a

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu sansürün kaldırılışının 113'nci yıldönümü dolayısıyla bir açıklama yaptı. 

Ercan Kardeşler KuyumculukÇGD Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu sansürün kaldırılışının 113'nci yıldönümünde Türkiye’de Anadolu basın kuruluşlarının yok olmanın eşiğine geldiğini söyledi. 
Küresel Salgın başlamadan önce iki yıl içinde Türkiye’de 5 binden fazla gazetecinin Türkiye genelindeki görsel ve yazılı basında işsiz kaldığını ifade eden ÇGD Şube Başkanı Can Hacıoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “100 yıl önce hâkim olan kaba sansür yöntemleri, son yılların aşırı ticarileşen, tekelleşen ve sendikasızlaştırılırken RTÜK'leştirilen medya ortamında yerlerini daha ince sansür yöntemlerine bırakmıştır. Küresel Salgının başladığı yaklaşık 1.5 yıldan bu yana Anadolu’da 2000’lerde olan gazete ve televizyon sayısı 900’lere kadar düşmüştür. Gerekli tedbirler alınmazsa bu sayı hızla düşmeye gazeteciler işsiz kalmaya devam edeceklerdir. Küresel Salgının döneminde Basın İlan Kurumu aracılığı ile gazetelere ciddi destekler yapıldı. Ancak, son çıkan tasarruf tedbirleri ile desteklerin azalacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, İŞKUR desteklerinde kalkması iş kolunda işsizliğin artmasına, işten çıkarmalara neden olacaktır. Bugün ÇGD olarak, aşırı ticarileşme ve tekelleşmeden kaynaklanan sansüre karşı direnen gazetecileri selamlarken, bu tablo karşısında 24 Temmuz’u ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’ olarak kutlayamıyoruz. Atatürk’ün dediği gibi, “Basın özgürlüğünden doğan sorunların çözüm yolu yine basın özgürlüğüdür.” Sözüne güveniyoruz, savunuyoruz. Türk basını, Osmanlı döneminde verdiği mücadeleyle bundan 113 yıl önce elde özgürlüklerin gerisine gidilmesini kabul etmeyecektir. ÇGD olarak, Türkiye’de demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla eksiksiz yerleşmesi; ifade ve basın özgürlüğü önündeki tüm engellerin kalkması; cezaevlerinde tek bir meslektaşımızın kalmaması için mücadeleyi sürdürme azminde olduğumuzu bir kez daha bildiririz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat