ADALET İSTİYORUZ

Gündem 8 Eylül 2021 18:27
A
a

Sağlık Emekçileri Sendikası Eskişehir Şubesi tarafından yapılan açıklamada Aile sağlığı merkezi çalışanlarının her yeni bir gün adaletsizlikle karşı karşıya bırakıldığı belirtildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk


Pandemi döneminde salgının yükünü çeken sağlık çalışanlarının birçok sorunu bulunuyor. O sorunların başında da ek ödemelerdeki haksızlıkların olduğu belirtiliyor. Yaşanan sorunları haykırmak için Sağlık Emekçileri Sendikası Üyeleri İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Yönetim Kurulu adına Dr. Birtürk Özkavak salgın döneminde büyük bir özveriye rağmen sorunlarının çözülmediğini ifade etti.
Aile Sağlık Merkezi çalışanlarının her yeni bir gün adaletsizlikle karşı karşıya kaldığını belirten Özkavak, “Ne yazık ki büyük bir özveriye rağmen ASM çalışanları bugün bir kez daha adaletsizlikle karşı karşıyadır.  Mutsuzdur, moral bozukluğu içindedir. Hatırlanacağı üzere; ’29 Haziran 2021 tarihli ve 4198 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile aile hekimliği sözleşme ve ödeme yönetmeliğine Covid-19 salgını nedeniyle yapılacak ilave ödemeler başlıklı geçici birinci madde eklenmiş. Bu madde uyarınca 1 Temmuz 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 3 ay süreyle yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın sözleşmeli aile hekimlerinin 3 bin TL’ye kadar, Sözleşmeli aile sağlığı çalışanlarına bin 500 TL kadar ilave ödeme yapılacağı, bu husustaki tutarların Sağlık Bakanlığınca belirleneceği ihale edilmiştir.’ İlgili yönetmelik Haziran ayında yapılmasına rağmen bahsedilen ödemeler henüz yapılmış olup ve bahsedilen rakamların çok altında ödemeler gerçekleşmiştir. Tüm ASM çalışanlarında neredeyse Ağustos Ayı maaşlarında 200-800 TL arasında kesintiler yapılmıştır. Bugün itibarıyla hala bu kesintiler geri iade edilmiş değildir. Bu durumun bir an önce çözülmesi kesintilerin faizleriyle beraber çalışanlara iade edilmesi gerekmektedir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat