Deniz Çağlar Fırat

Kritik 24 saat içine girildi

24 Nisan 2018 10:38
A
a
Ercan Kardeşler Kuyumculuk
24 Haziran’da erken seçim kararının açıklanmasının ardından muhalefet kanadında çok hızlı gelişmeler yaşanıyor. Seçim kararının açıklanmasının hemen ardından seçim stratejileri ve cumhurbaşkanlığı adayı kim olacak tartışmaları kamuoyunun en önemli gündem maddesiydi.
AKP ve MHP arasında gerçekleştirilen resmi ittifak karşısında seçimlerin en büyük itici gücü olarak kabul edilen CHP ile kamuoyunda adeta rüzgâr etkisi yaratan İYİ Parti’nin ittifak yapıp yapmayacağı, yaparsa bu ittifakın nasıl olacağı konuşulup duruyordu.
Nitekim 24 Haziran tarihinin açıklandığı gün CHP Genel Merkezi’nden edindiğim bilgi doğrultusunda CHP’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde izleyeceği stratejinin seçime her partinin kendi adayı ile girmesini istediği yönündeydi.
Görüştüğüm Genel merkez yetkililerinin aktardığına göre; İlk turda her parti kendi adayını çıkaracak. CHP, İYİ Parti, HDP, SP’nin cumhurbaşkanı adayları çıkacak. Kampanya sürecinde ilkeler ittifakı çerçevesinde;
  • Demokrasi,
  • Adalet,
  • Kuvvetler ayrılığı,
  • Parlamenter sisteme dönüş
  • Laiklik
  • Hukukun üstünlüğü tezleri savunulacak.
İlk turda yarışan adaylardan ilk 2’ye kim kalırsa muhalefetin ortak adayı o isim olacak. 15 gün sonra yapılacak ikinci turda muhalefeti oluşturan partilerin tamamı Erdoğan’a karşı o ismi cumhurbaşkanı adayı olarak destekleyecek.
İlk turda ilk 2’ye kalan ismin cumhurbaşkanı adayı olarak desteklenmesiyle birlikte, ilk turda aday olan diğer partilerin cumhurbaşkanı adayları, cumhurbaşkanı yardımcılığına aday olarak ilan edilecek.
CHP’nin ve diğer partilerin A planı buydu. Hatta milletvekili seçiminde de bölge bazlı ittifakların yapılabileceği söylenmişti.

BÜYÜKERŞEN İSMİ SON DAKİKA OLARAK SERVİS EDİLDİ
CHP’nin Cumhurbaşkanı adayları olarak da İlhan Kesici ve Yılmaz Büyükerşen konuşuluyordu. Nitekim Büyükerşen’e Konya’da gerçekleştirilen belediye başkanları toplantısında Kılıçdaroğlu’nun “yurt gezilerine hazır mısın?” diye sorması Büyükerşen’in adaylık ihtimalini giderek güçlendiriyordu. Bu gelişmeleri ilk olarak dile getirmemizin ardından Sözcü, Oda TV, Gerçekgündem, Yeniçağ, T24 gibi haber siteleri beni ve katıldığım haber programı olan Aslı Kurtuluş’un sunduğu Gün İzi’ni kaynak göstererek ülke geneline bu gelişmeyi son dakika olarak duyurdu. Aldığım bilgi ve istihbarat güçlü olduğu için değerlendirmemiz ülke çağında gündem oldu. Eğer verdiğimiz bilgiler gerçek dışı olsaydı, gündem olması mümkün müydü? Mutlaka teyit ettikleri bir bilgi olduğu için ülke genelinde ses getirdi.
Bugün baktığımızda birçok siyaset analizcisi de Büyükerşen isminin cumhurbaşkanlığı adaylığı için en güçlü isim olduğunu bugün kabul etmiş durumda. Ancak ne hikmetse Eskişehir’de bu tartışma tamamen dar ve sığ bir ölçekte ele alınarak Büyükerşen’in cumhurbaşkanı adayı olmasını parti için siyasete bağlayarak ele alarak komplo teorileri kurmaya başladılar.
Şaşkınım.

A PLANINDAN B PLANINA GEÇİŞ OLDU
Neyse A Planına göre CHP’nin adayı Kesici veya Büyükerşen’den birisi olacaktı. Ancak YSK’nın İYİ Parti’yi seçimlere katılamayacağı yönünde karar alacağı yönündeki bir istihbarat partileri B Planına itti. Ve malum gelişme, CHP’li 15 milletvekili İYİ Parti’ye geçerek İYİ Parti’nin seçimlere girme yönündeki önü açıldı.
Böylece B Planına geçildi. B Planına göre cumhurbaşkanlığı adayı konusunda A Planı mı işleyecek yoksa Akşener ve Karamollaoğlu ile gerçekleştirilecek görüşmelerde başka bir yol mu izlenecek hep beraber gözlemleyeceğiz.

AKŞENER ISRARLI OLMAYACAK DENİYOR
Biliyorsunuz ki Kılıçdaroğlu, bugün PM’den yetki alacak. Sadece şunu söyleyebilirim ki CHP’nin İYİ Parti’ye jestinden sonra Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki kararını gözden geçirebilir. En azından ısrarlı olmayacağı gelen bilgiler arasında. Bu durumda önümüzdeki 24 saat içinde Karamollaoğlu, Akşener ve Kılıçdaroğlu’nun yeni bir ittifak modeli üzerine görüşecekleri kesin. Ortak aday konusunun konuşulduğu da gelen bilgiler arasında. Ortak adayın da Abdullah Gül olduğu yüksek sesle dillendirilmeye başlandı.

CHP KENDİ ADAYINI ÇIKARSIN DENİYOR
Ancak CHP içinde çok güçlü bir kitle Ekmeleddin İhsanoğlu’nda olduğu gibi ilk turda ortak aday ile çıkıp seçimi kaybedilme riskinin yüksek olduğunu dillendiriyor. O kitle hala A planının devreye girmesini sosyal demokrat bir ismin aday gösterilmesini;
Kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü, parlamentarizm, laiklik, demokrasi gibi kavramların ön planda tutularak seçime girilmesini istiyor. Eğer seçime ikinci tura kalırsa da en yüksek oyu alan ismin etrafında birleşilmesi bekleniyor.
Bu soruların cevabını çok değil 24 saat içinde almaya başlayacağız.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat